صندوق رأی چوبی در ایران+عکس

در حالیکه قرار است انتخابات پیش روی مجلس با صندوق های رای شفاف برگزار شود در گذشته های نه چندان دور در ایران برای مخفی ماندن رای از صندوق های چوبی استفاده می‌شده است.
آفتاب :
پس از آنکه ماه گذشته حسن روحانی رئیس جمهور پیشنهاد داد برای جلوگیری از هرگونه شائبه صندوق های رای انتخابات پیش روی مجلس شفاف شوند وزارت کشور چندی پیش از صندوق های رای شفافی رونمایی کرد که برگه های رای داخل آن قابل رویت است؛ با این حال در گذشته صندوق های رای چندان هم شفاف نبوده است.
نگاهی به تاریخچه صندوق رای نشان می‌دهد صندوق های رای نه تنها در ایران که در دیگر کشورهای جهان نیز در ابتدا چوبی و حتی فاقد مهر و موم و قفل بوده است. در ایران صندوق های رای چوبی برای اولین بار در انتخاباتی که پس از اعطای مشروطه برگزار شد، برای ریختن آراء در نظر گرفته شد. فرمان مشروطیت در سال 1285 هجری شمسی از سوی مظفرالدین شاه قاجار صادر شد و چندی پس از آن با تدوین قانون نظام نامه انتخابات، اولین انتخابات مجلس شورای ملی با استفاده از صندوف های چوبی برگزار شد. استفاده از این صندوق‌ها که به منظور مخفی ماندن رای به کار می رفت تا دوران پهلوی نیز رواج داشت.
صندوق رأی چوبی در ایران+عکس
به گزارش فرادید، در عکس زیر از عکاس ناشناس، استفاده از صندوق رای چوبی در یکی انتخابات‌های برگزار شده در عصر پهلوی در اصفهان نشان داده شده است. در این انتخابات که احتمالا پس از تصویب و اجرای قانون "انجمن های ایالتی و ولایتی" در سال 1341 شمسی-که برای اولین بار به زنان حق شرکت در انتخابات می داد- برگزار شده است یکی از زنان در حالیکه دیگران برگه های رای را در دست دارند رای خود را در مقابل دروبین به صندوق می اندازد.  
/ 0 نظر / 19 بازدید