چگونه تنظیمات مودم شما را دادگاهی می‌کند؟

سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه نداشتن اطلاعات کافی نحوه استفاده از مودم های «ای دی اس ال» - ADSL - باعث دردسرهای زیادی برای این دست کاربران می شود، گفت: مجرمان سایبری با بکارگیری اکانت اینترنتی افراد مرتکب جرم شده و این کاربر است که باید پاسخگویی مقام قضایی باشد.
آفتاب :
سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش با بیان اینکه برخی کاربران بعد از دریافت مودم از شرکت های خدمات اینترنتی همان نام کاربری و رمز عبور پیش فرض را استفاده می کنند و نسبت به تغییر آنها هیچ گونه حساسیتی ندارند، افزود: این امر باعث می شود تا این کاربران به راحتی در دام مجرمان سایبری گرفتار و از طریق اکانت اینترنتی این کاربران در فضای مجازی جرم اتفاق بیافتد.
وی ادامه داد: کاربران در قبال اکانت اینترنتی خود مسوول هستند و باید مراقب باشند تا از اکانت آنها سوءاستفاده نشود، از این رو ایجاد نام کاربری و رمز عبور مناسب که بیش از هشت کاراکتر و ترکیبی از اعداد، حروف کوچک و بزرگ و علایم، ضروری است و به هیچ عنوان از مشخصات فردی یا سازمانی برای تعریف نام کاربری و رمز عبور استفاده نکنید.
آذردرخش به کاربران توصیه کرد، رمز عبور پیش فرض مودم «ای دی اس ال» خود را تغییر دهند و این تغییرات نیز دوره ای باشد بصورت ماهانه نام کاربری و رمز عبور را تغییر دهید و از دادن رمز عبور و اکانت خود به دیگران خودداری کنند.
این مقام مسوول انتظامی گفت: تغییر نام کاربری و رمز عبور در فواصل زمانی کوتاه مثل 10 یا 20 روزه می تواند مانع از نفوذ هکرها برای سرقت از اکانت شما می شود و در صورت نفوذ بزودی دسترسی آنها با تغییرات نام کاربری و رمز عبور از سوی شما قطع می شود.
سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با بیان اینکه کاربران امکان کنترل از راه دور مودم (Remote Management یا Remote access) خود را غیر فعال کنند، ادامه داد: کاربران توجه داشته باشند که کنترل از طریق اینترنت را غیر فعال کنند اما امکان کنترل از طریق شبکه داخلی می تواند فعال باشد.
وی افزود: کاربران شبکه وای فای(بی سیم) خود را رمزگذاری کنند و بهتر است برای رمز گذاری شبکه وای فای خود به جای استفاده از مکانیسم «وپ» - WEP - از «دبیلو پی ای» - WPA - و یا «دبیلو پی ای 2» - WPA2 - استفاده کنند تا احتمال نفوذ غیر مجاز به شبکه وای فای شما به حداقل برسد.
آذردرخش گام دیگر افزایش امنیت مودم کاربران را، مخفی سازی «اس اس ای دی» - SSID - و یا به اصطلاح، خاموش کردن «اس اس ای دی برودکاستینگ» - SSID Broadcasting - عنوان کرد و گفت: کاربران می توانند در تنظیمات مربوط به وایرلس - Wireless - مودمشان، این گزینه را پیدا کرده و با خاموش کردن این قابلیت، نام مودم خود را از لیست وایرلس ها ناپدید کنند، از این رو کاربر باید از نام وایرلس خود مطلع باشد تا بتواند با مودم خود ارتباط برقرار کند.
وی بیشترین سوءاستفاده از اکانت اینترنت را برای شرکت ها و موسسات عنوان کرد و گفت: در شرکت ها برای کاربران نام کاربری و پسورد متفاوت تعریف و در صورت قطع همکاری سریع این نام کاربری غیر فعال شود. همچنین به کارکنان در خصوص حفاظت از نام کاربری و پسورد اکانت اینترنت شرکت تایید شود که در اختیار افراد یا همکاران دیگر قرار ندهند.
سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به مدیران فنی شرکت ها در خصوص فعال کردن امکان «ماک فیلترینگ» - MAC- filtering - توصیه کرد: برای اتصال سیستم های موجود در شرکت ها حتما کارت شبکه (مک آدرس) سیستم را برای مودم تعریف کنید تا امکان ورود کاربران غریبه محدود شود.
وی همچنین در خصوص خاموش بودم مودم در ساعات غیر اداری و بلا استفاده به مدیران فنی شرکت ها و کاربران تاکید کرد و گفت: کاربران و مدیران فنی توجه داشته باشند که قابلیت «دبیلو پی اس» - WPS - مودم غیر فعال باشد.
سرهنگ آذردرخش همچنین به کاربران و مدیران فنی در خصوص به روز کردن نرم افزار کنترل مودم هشدار داد و افزود: نسبت به برند و مدل مودم، نسخه های به روز نرم افزار کنترل مودم تهیه شود و برای تهیه این نرم افزار سایت تولید کننده مودم بهتر از سایت های متفرقه است، با دریافت این نرم افزار از سایت تولید کننده مودم مودم خود را آپدیت کنید.
سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا در توضیح یکی از راهکارهای تشخیص استفاده از وای فای شما توسط کاربران دیگر گفت: با وارد کردن آی پی آدرس در نوار آدرس مرورگر اینترنت و ورود به صفحه تنظیمات مودم و کلیک روی گزینه کلاینت می توانید، ببینید چند سیستم به مودم شما متصل است و با کلیک کردن روی دکمه بلوک آن سیستم ها را از استفاده اینترنت از مودم خود محروم کنید.
آذردرخش در خصوص مواد قانونی مرتبط با دسترسی به اکانت اینترنتی به صورت غیر مجاز گفت: ماده یک قانون جرایم رایانه ای به دسترسی غیر مجاز می پردازد و برابر این ماده هر فردی به طور غیر مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از 91 روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا 20 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
وی ادامه داد: البته لازم به ذکر است در صورتیکه شخص بعد از دسترسی به رمز عبور مودم مرتکب جرایم دیگری مانند جعل، سرقت، کلاهبرداری هتک حیثیت، نشر اکاذیب و یا سایر جرایم رایانه ای شود، به مجازات جرم ارتکابی نیز محکوم خواهد شد.
به گزارش پلیس فتا ناجا، سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از هموطنان خواست در صورت مواجه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی در میان بگذارند.
/ 0 نظر / 26 بازدید