بسته خبری ویژه «تابناک»؛

بسته خبری ویژه «تابناک»؛
رصد‌خانه «تابناک» ‌خبرهایی‌ برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند؛ تیترهایی مانند«شریعتمداری مسئولان وطن امروز را به ابن ملجم مرادی تشبیه کرد»،«حمله تند زیبا کلام به صدا و سیما»، و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۵۱۴۹۸۰
تاریخ انتشار:۱۵ تیر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۲-06 July 2015
 
 

تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهایی که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبرهایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر‌ به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کم‌رنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»، جایی است که خبرهایی ‌گاه غیررسمی و ‌گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، ‌برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبرهایی که ‌گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و ‌گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه ‌می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری ‌هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند.

در رصدخانه تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

 

جایز بودن صلح حتی با دشمن

حجه الاسلام هادی خامنه ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام شب گذشته ودر جمع مردم و فعالان سیاسی در دار الزهرای تهران به مناسبت شب 19 ماه رمضان سخنرانی کرد و طی سخنان خود با خواندن فراز هایی از نهج البلاغه امیر مومنان به آرمان هایی از این کتاب مانند آزادی و عدالت، بلند پروازی، صلح و امنیت و... اشاره کرد و افزودخصوصیات فرمانروایان خوب این است که از کسی کینه به دل نمی گیرند و جز خیرخواهی مردم چیزی نمی خواهند. وی یکی از خواسته ها و آمال بزرگ را صلح و امنیت برشمرد و عنوان کرداین صلح بی مناسبت با ایام میلاد امام حسن مجتبی(ع) نیست. امام علی(ع) می فرمایند: پیشنهاد هیچ صلحی را که موجب خشنودی خدا می شود هر چند دشمنت مطرح کند، رد نکن که آسایش رزمندگان، آرامش خود و امنیت کشور در صلح تامین می شود هر چند که نباید خوشبین بود و باید مراقب طرف مقابل باشیم.

 


همه باورمان شده که دین از سیاست جدا است

آیت الله محسن غرویان استاد فلسفه و از شاگردان سابق آیت الله مصباح یزدی در گفتگویی با خبر آنلاین گفته است: به نظر می آید که در مقام عمل در ایران شاهد تفکیک دین از سیاست هستیم. یعنی امروزه سیاست ما مرتبط شده با اخلاقیاتی که هیچ ربطی به دین ندارد. واقعا اعتقاد به عدم جدایی دین از سیاست در جامعه ما وجود دارد؟ این سوال ابعاد و نکات مختلفی دارد . یکی از نکات این است که در طول تاریخ، آنقدر دیانت ما از سیاست جدا بوده است که دیگر ما علما ، تئوری پردازان ،فیلسوفان دین و فقها هم باورمان شده است که دین از سیاست جدا است . یعنی آنقدر واقعیت خودش را بر ماتحمیل کرده است که دیگر در مقام نظر هم پذیرفتیم که دین یک چیز و سیاست چیز دیگری است . اما وقتی می نشینیم با مطالعه و دقت تفکر می کنیم ، می بینیم نباید دین از سیاست جدا باشد . دین آمده است تا بشر را به سعادت برساند. سعادت از چه راهی حاصل می شود؟ سعادت باید داخل همین کوچه ، خیابان ، جامعه ، اقتصاد و بازار خودش را نشان بدهد . پس باید کسانی که اقتصاد ، بازار ، اداره و این شئونات مختلف را می چرخانند، دین دار باشند و از دین استفاده کنند . این می شود همان سیاست و مدیریت انسان و جامعه. وقتی من در تعریف دین نگاه می کنم و در غایت دین اندیشه می کنم ،می پرسم که دین برای چه آمده است وغرض از دین چیست ؟ در جواب به این نتیجه می رسم که سیاست در داخل دین است.

 


محمد علی ابطحی: شعار روز قدس را به شعار اصلی باز گردانیم

عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: شعار اصلی ما در روز قدس باید بازگشت به شعار اصلی یعنی رویارویی جدی با غده سرطانی رژیم صهیونیستی باشد و مسلمانان درگیری‌های داخلی را پایان دهند.
محمد علی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز درباره روز قدس و انسجام ملت‌های اسلام اظهار داشت: روز قدس یک روز نمادین برای جهان اسلام است که فلش اصلی مبارزات و مجاهدات جهان اسلام باید به سمت غده اصلی یعنی رژیم صهیونیستی باشدوی افزود: ‌امروز ما شاهد این هستیم که برخی تحرکات سعی بر این دارد تا فلش مبارزات با رژیم صهیونیستی را به حوزه‌های دیگر سمت و سو دهدعضو مجمع روحانیون مبارز تاکید کرد:‌ امسال سال بسیار ویژه‌ای است چرا که دشمنان جهان اسلام را به خود درگیری دچار کرده است و این نوعی موفقیت برای رژیم صهیونیستی است چرا که حملات مرگبار مسلمان علیه مسلمان به راه افتاده که بدترین و زشت‌ترین نوع آن حملات سعودی‌ها بر علیه ملت مظلوم یمن استابطحی با بیان اینکه این خود درگیری‌ها در جهان اسلام بدترین حالت ممکن تلقی می‌شود، گفت: داعش به جان عراق و سوریه افتاده است و دیگر حوزه‌های جهان اسلام نیز همچنان بر علیه هم اقدام می‌کنندوی خاطرنشان کرد: شعار اصلی ما در روز قدس باید بازگشت به شعار اصلی یعنی رویارویی جدی با غده سرطانی یعنی رژیم صهیونیستی باشد و مسلمانان درگیری‌های داخلی را پایان دهند.

 


شریعتمداری مسئولان وطن امروز را به ابن ملجم مرادی تشبیه کرد

محمد شریعتمداری در صفحه اینستاگرام خود با انتشار تصویری از تیتر روزنامه وطن امروز در خصوص گران شدن 10 درصدی لبنیات نوشت:

خیانت به جیب مردم فقط بدلیل سیاست ورزى عارى از اسلام . ایا شما باور میکنید مسئولان یک روزنامه یا مجله ى مدعى ، از " اثر عامل روانى در گسترش انتظارات تورمى " چیزى ندانند ؟! قطعاً پاسخ منفى است . آنها بخوبى به عواقب این کار سخیفشان که افزایش سطح عمومى قیمتهاست آگاهنداما به قیمت خیانت به جیب مردم به تخریب دولتى که مخالف آن هستند مى پردازند، و از این کار، که ناجوانمردى در حق مردم است، دست بر نمی دارند. زیرا ظاهراً معتقدند هدف وسیله را توجیه مى کند. لذا هر روز راست و دروغ تیترهاى صفحه اولشان را به اعلام گرانى قیمت کالا و خدمات اختصاص مى دهند . لابد در ماه رمضان با کاهش قدرت خرید مردم ، که با این اخبار حتماًً چنین خواهد شد ، میخواهند حسنه جمع کنند و به بهشت بروند . ابن ملجم مرادى ملعون هم ظاهراًً چنین وانمود میکرد.

 


حمله تند زیبا کلام به صدا و سیما

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی به ارزیابی عملکرد رسانه ملی در مورد انعکاس اخبار مذاکرات پرداخته و به «آفتاب» گفت‌: «متاسفانه تلویزیون نه منعکس کننده منافع ملی بلکه منعکس‌کننده عقاید جناح خاص یعنی همان تندروهاست؛ با کمال تاسف تلویزیون مدت‌هاست دارای جهت‌گیری‌های سیاسی مشخصی است و در جهت بسط و اشاعه دیدگاه‌های گروه‌های تندرو گام برمی‌دارد.» زیباکلام به نتایج اخذ این رویکرد در جامعه پرداخته و گفت‌: «حاصل این رویکرد غلط این است که مردم برای کسب اخبار روز و شنیدن تفاسیر گوناگون به رسانه‌های بیگانه پناه می‌برند. در واقع اگر بخواهم صریح صحبت کنم رسانه‌های دیگر نان سیاست‌زدگی و ایدئولوژیک بودن تلویزیون داخلی ما را خورده و مخاطبان ایرانی را ازآن‌خود کرده‌اند. مردم حس کرده‌اند که اگرچه بی بی سی همه حقیقت را نمی‌گوید لااقل بخشی از حقیقت را که به مخاطب ارائه کرده با دروغ نمی‌آمیزد در مقابل رسانه ملی که از هزینه آن از جیب مردم تامین شده هم همه حقیقت را نمی‌گوید و هم آن چه را که می‌گوید با دروغ در می‌آمیزد. ناگفته نماند اگرچه این رسانه مدیران خوب هم کم ندارد ولی بسیاری از این افراد برای تقویت جایگاه خود نمی‌توانند اجازه پخش برنامه‌های مستقل را صادر کنند

 


تلگرام مشکل کندی سرعت در ایران را گردن گرفت

با گذشت چند ماه از اختلالات این شبکه پیام‌رسان و البته برخلاف اظهارات پیشین تلگرام که می‌گفت اختلالات آن در ایران مربوط به شرکت‌های اینترنتی است، این بار اختلالات را گردن گرفتتلگرام این بار هم در اکانت رسمی توئیتر خود نوشته است: "ما اشکالات فنی مسیردهی ترافیک در ایران را طی روزهای گذشته برطرف کرده‌ایم؛ بنابراین سرعت تلگرام در این کشور به حالت اولیه بازگشت و اجرای آن سریع شد.

 


نامه به رئیس شورای امنیت ملی برای رفع محدودیت رسانه ای رئیس دولت اصلاحات

اصلاح‌طلبان یزد در مراسمی که با حضور «محمدرضا تابش» و «عبدالواحد موسوی‌لاری» برگزار شد٬ با امضای نامه‌ای به رئیس شورای‌عالی امنیت ملی، خواستار رفع محدودیت‌های رسانه‌ای رئیس دولت اصلاحات شدند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالواحد موسوی‌لاری در این مراسم، مشی اصلاحات را پرهیز از افراط و تفریط دانست و گفت: «اصلاح‌طلبی واژه‌ای چندوجهی است و کسانی که در زیر این چتر قرار می‌گیرند، به یک معنا به پاره‌ای از روش‌ها و منش‌های موجود اعتراض دارند و خواستار اصلاح هستند». وزیر کشور دولت اصلاحات افزود: «اصلاح‌طلبان کسانی هستند که به‌دنبال بهبود هستند نه تخریب؛ افرادی که در زیر چتر قانون اساسی می‌خواهند جامعه خود را اصلاح کنند».

 


فرانسه به دنبال اداره فرودگاه های تهران و مشهد

رسانه‌های فرانسوی اعلام کردند برترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری این کشور شهریورماه به تهران می‌آیند و شرکت‌های فرانسوی درصدد نوسازی و اداره فرودگاه‌های تهران و مشهد هستند.نشریه نیوزلتر هبدو نوشت: بخش‌‌های حمل ونقل و شهری موضوع اختصاصی مذاکرات آینده شرکت‌های مدف اینترناسیونال (برترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری فرانسه) در سپتامبر (شهریور) در تهران خواهد بود.این رسانه گزارش داد: مدیران بیش از ۷۰ شرکت فرانسوی به ریاست ایوتیبول دو سیلگی معاون مدف (MEDEF) در حاشیه دیدار با وزیر راه و شهرسازی در سالن بورژه تشکیل جلسه دادند و در خصوص طرح‌های سرمایه‌گذاری در حوزه حمل ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی و مسکن تبادل نظر کردند.روزنامه لوموند از مهمترین روزنامه‌های اروپا و معتبرترین روزنامه فرانسه نوشت: آخوندی در حوزه حمل ونقل هوایی بر خرید حدود ۴۰۰ هواپیما با سرمایه گذاری بیش از ۲۰ میلیارد دلار و احداث ۹ ترمینال فرودگاه ‌بین المللی تاکید کرده است. رادیو فرانس اینتر با اشاره به فصل تازه ایجاد شده با حضور وزیر راه و شهرسازی در پاریس اعلام کرد: شرکت‌های فرانسوی درصدد نوسازی و اداره فرودگاه‌های تهران و مشهد هستند و عباس آخوندی به پاریس آمد تا نبض بازار را بسنجد.

 


توافق در سفر نیویورک نهایی می شود؟

سایت دیدبان نوشت: شنیده ها حاکی از آنست که یکی از مسئولان ارشد دولت در جلسه ای اعلام کرده است:«ارزیابی ما بر این است که در تیر ماه توافق امضاء نمی شود. داریم خود را آماده می کنیم که در سفر نیویورک که سران همه کشورها هستند کار را تمام کنیم و توافق محکم تری هم خواهد بود.»که البته ظاهرا در سفراستانی رئیس جمهور به خراسان شمالی هم به این موضوع اشاره شده است و گفته شده کهبه همان سازمانی که تحریم کردند می رویم و همه تحریم ها را بر می داریم. لازم به ذکر است بعضی از کارشناسان معتقدندرئیس جمهور علاقه دارد که توافق نهایی را خودش امضا کند.با این حال خبرهایی مبنی بر رسیدن به توافق بر سر موضوعات و نزدیک شدن به توافق نهایی به گوش می رسد.


برخی اعضای حزب "یکتا” پرونده تخلفات مالی دارند

 

غلامعلی جعفرزاده ،عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی درباره تاسیس حزب یکتا گفت:من به بعضی از افرادی که می‌خواهند در حزب یکتا عضو شوند توصیه می‌کنم که باتامل و صبر عضو این حزب شوند زیرا برخی از افراد حزب یکتا هنوز پرونده‌های مالی و تخلفات مالی دارند که باید بررسی شوند و در دست رسیدگی است.وی اظهارداشت: افرادی را داریم که خودشان را عنوان متولیان حزب یکتا معرفی می کنند که پرونده های مالی آنها در دست بررسی است و ما در حال تحقیق و تفحص از پرونده های انها هستیم.وی تاکید کرد: تحقیق و تفحص از برخی مسئولان و وزراء دولت قبل در حال اتمام است که باید به قوه قضاییه ارسال شود و بعد ازاین تحقیق و تفحص این اسامی مشخص می شود و افرادی که خواستار عضویت در این حزب هستند کمی صبر کنند بعد تصمیم بگیرند.نماینده مردم رشت در مجلس در مورد اینکه آیا این افراد با تشکیل حزب بااحمدی نژاد کار می کنند یا مستقل از وی فعالیتشان را انجام می دهند گفت: این افراد نوچه ها و پرورش یافته های مکتب احمدی نژاد هستند.

 

 

 

رتبه عجیب ایران در تلفات رانندگی

 

آمارها نشان می دهد در دنیا به ازای هر ۱۰ هزار خودرو حدود ۹ نفر کشته می‌شوند، در حالی که ایران به ازای این تعداد خودرو، ۳۷ تن کشته می شوند.به گزارش خبرنگار مهر، اگر میانگین ۲۳ تا ۲۷ هزار کشته در حوادث رانندگی در طول سال را همراه با میانگین ۲۵۰ هزار زخمی این حوادث در نظر بگیریم، گویی هر سال در ایران یک زلزله بزرگ با این مقدار کشته و زخمی اتفاق می‌افتد. هم‌چنین تعداد تلفات جاده‌ای کشور در سال با تلفات یک جنگ تمام عیار برابری ‌می‌کند.وضعیت نامناسب حوادث جاده‌ای کشور ما باعث شده بانک جهانی در بررسی و مطالعات خود، وضعیت حوادث جاده‌ای ایران را بحرانی عنوان کند. بر اساس اعلام پژوهشکده بیمه مرکزی ایران، کشور ما از نظر تصادفات ناایمن رانندگی در بین ۱۹۰ کشور جهان، رتبه ۱۸۹ را به‌ خود اختصاص داده و از این جهت، تنها کشور سیرالئون در غرب قاره آفریقا است که وضعیت نامناسب‌تری نسبت به ایران دارد.در مقایسه با برخی از کشورهای آسیایی می‌توان گفت میزان تلفات تصادفات رانندگی در ایران ۲۵ برابر ژاپن و ۲ برابر ترکیه است.

 

 

 

مفتی عربستانی مجوز همجنس گرایی داد

 

جمهوری اسلامی نوشت: فتوای عجیب یکی از مفتی های برجسته وهابیت در عربستان سعودی، مبنی بر جواز همجنس گرایی در اسلام شگفتی رسانه های عراقی را برانگیخت. به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا در بغداد، «عائض بن عبدالله القرنی» از مفتی های برجسته وهابیت در عربستان سعودی گفته است: «موضوع ازدواج در اسلام محصور به دو جنس مختلف یعنی زن و مرد نیست بلکه در برخی شرایط همجنس ها را نیز در بر می گیرد»! این اظهارات در رسانه های مختلف عراقی واکنش داشته است. آنها نوشته اند: «القرنی تشویق به فعل شنیع لواط می کند و مدعی است برخی از «جنگجویان» (جنگجویان وابسته به گروه های تروریستی القاعده و زیرشاخه های آن) در میادین جنگ و زندانها اقدام به این فعل کرده اند» عبدالله القرنی این اظهارات را در واکنش به حکم اخیر دادگاه عالی آمریکا مبنی بر قانونمند دانستن ازدواج همجنس گرایان در آمریکا مطرح کرده و گفته است «ازدواج همجنس گرایی دارای ریشه های دینی است». وی در توجیه اظهارات خود آورده است: شاید اگر ضرورت ایجاب کند در مواردی این گونه روابط جنسی واجب باشد همانطور که در زندان ها و در میادین جنگ «جنگجویان» (القاعده) آن را انجام داده اند.

 

 

 

 

 

مذاکرات انتخابات مجلس را یک قطبی خواهد کرد

 

«اگر مذاکرات به نتیجه برسد آنهایی به مجلس دهم راه خواهند یافت که سمت و سوی دولت یازدهم دارند» این اظهارات را یک مقام دولتی اصلاح‌طلب در تحلیل فضای انتخاباتی مجلس دهم بیان می‌کند.به نوشته فارس حجت‌الاسلام محمد اشرفی اصفهانی تاکید کرد: اگر دولت روحانی در این مذاکرات (مذاکرات ایران با 1+5) موفق و اهداف جمهوری اسلامی ایران حاصل شود مطمئناً فضا و قطب‌بندی سیاسی در انتخابات آتی تک قطبی خواهد بود.حجت‌الاسلام اشرفی اصفهانی در توضیح اظهارات خود گفت: اگر مذاکرات به نتیجه برسد آنهایی به مجلس دهم راه خواهند یافت که سمت و سوی دولت یازدهم دارند اما اگر خدایی ناخواسته مذاکرات به جای مطلوبی نرسد آن زمان معلوم نیست فضای انتخاباتی چند دسته خواهد شد.

 

 

 

طرح جایگزین استانی‌شدن انتخابات کلید خورد

 

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، از طرح جدید این کمیسیون درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس خبر داد و گفت: قرار است که این طرح به صورت پایلوت در چند استان مانند همدان و مرکزی که فکر کنم به 10 استان برسد، اجرایی شود، تا پس از آن در صورت مقبولیت و عدم بروز مشکلات مربوطه، طرح به صورت کلان در تمام استان‌ها اجرایی شود.امیر خجسته درگفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،با اشاره به ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات مجلس،گفت: این طرح در شرایط کنونی یکی از الزامات و ضروریات حوزه سیاسی کشور است، البته درگام نخست نمایندگان نسبت به این طرح نظر مخالف داشتند،اما پس از توضیحات ارائه شده خوشبختانه حدود 90 درصد از نمایندگان نظری موافق نسبت به این طرح پیدا کردند.

 

 

 

منوی انتخاب شوهر داعش برای دختران انگلیسی!

 

داعش، منوی ویژه‌ای را برای انتخاب همسر دلخواه دختران انگلیسی از بین اعضای خود تنظیم کرد.سایت جبهه جهانی مستضعفین نوشت: گروهک تروریستی داعش، لیستی از مشخصات نیروهای خود تهیه کرده و آن را در اختیار دختران انگلیسی برای انتخاب همسر دلخواهشان قرار داد.سایت خبری "فرانس24" در این‌باره گزارش داد، دو دختر انگلیسی پس از آگاهی از این منو به سوریه مسافرت کرده و با دو تن از نیروهای داعش ازدواج کردند.آقا "تسنیم اکونجی" وکیل خانوادگی این دو دختر انگلیسی در گفت‌و‌گویی با روزنامه "گاردین" ضمن تأیید این خبر گفت: کادیزا سلطانه (16ساله)، شمیمه بیگم (15ساله) و امیره عباس (15ساله) سه دختر انگلیسی هستند که ماه فوریه گذشته از طریق ترکیه وارد سوریه شده و تاکنون دو نفر از آنان با انتخاب همسر خود از این لیست ازدواج کرده‌اند.خانواده‌های این سه دختر ضمن ابراز ناراحتی از فرار و ازدواج دخترانشان، از ناکارآمدی پلیس بریتانیا در مقابله با پدیده پیوستن دختران انگلیسی به داعش به شدت انتقاد کردند.

 

 

 

 

 

ادعای احتمال ترور فیزیکی احمدی نژاد

 

علی اکبر جوانفکر به هفته نامه تجارت فردا گفت: آقای احمدی نژاد به رغم خواست یک جماعت مشخص و انحصار طلب ، در قلب مردم ایران و دیگر نقاط جهان جای گرفته است. اطمینان دارم با وجود همه تلاشهای خباثت آمیزی که به عمل می آید ، خواسته شیمون پرز عملی نخواهد شد. ممکن است خدای ناخواسته ، دکتر احمدی نژاد را حتی ترور فیزیکی کنند و او را از مردم و انقلاب بگیرند اما هرگز قادر به حذف یاد و نام نیک او در دلهای پاک مردم نخواهند شد.

 

 

 

 

روایت کمال تبریزی از فیلم دیدن با احمدی نژاد

/ 0 نظر / 71 بازدید