جزئیات حمایت قضایی از فرهنگیان اعلام شد

جزئیات حمایت قضایی از فرهنگیان اعلام شد

مدیر کل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی کارکنان وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر دانش‌آموزی در اجرای آیین‌نامه آموزشی مدرسه به معلم توهین و ایجاد سر و صدا کند، معلم مشمول حمایت قضایی می‌شود.

خبرگزاری فارس: جزئیات حمایت قضایی از فرهنگیان اعلام شد
فریدون واسعی، مدیر کل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی کارکنان وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس و در پاسخ به این پرسش که «آیا قانون حمایت از حقوق معلمان و فرهنگیان در مدرسه وجود دارد؟»، اظهار داشت: با این عنوان خیر، اما ممکن است حمایت‌هایی داشته باشیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «اگر معلمی در مدرسه مورد تعرض فرد یا دانش‌آموزی قرار گیرد، آیا قانونی برای حمایت از وی وجود دارد؟»، گفت: قانون نداریم؛ قانون حمایت از معلمان نداریم اما قانون حمایت قضایی داریم.

واسعی افزود: به صورت معمول اینطور است که اگر کسی شکایتی از دیگری داشته باشد، بخواهد دفاع کند و یا کسی علیه او شکایت داشته باشد، خودش باید برود شکایت یا دفاع کند و یا وکیل بگیرد.

وی به قانون حمایت قضایی از کارکنان دولت اشاره و خاطرنشان کرد: در زمانی که قانون حمایت قضایی در سال 1376 تصویب شد این اجازه را به دولت، دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها داد که اگر برای کارمند در حین انجام وظیفه و انجام کار مشکلی به وجود آید که نیاز باشد، شکایت کند و یا اینکه کسی علیه او شکایت کرده و نیاز به دفاع داشته باشد، کارمند حقوقی آن دستگاه می‌تواند به عنوان وکیل در دادگاه حاضر شود و از کارمند دفاع کند.

مدیر کل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی کارکنان وزارت آموزش و پرورش در ادامه به فارس گفت: شرط حمایت قضایی در قانون این است که موضوع در ارتباط با شرح وظیفه و کار وی باشد؛ مثلاً اگر یک دانش‌آموز در اجرای آیین‌نامه اجرایی و آموزشی مدرسه به معلم توهین و ایجاد سر و صدا کند، در این جا معلم مشمول حمایت قضایی می‌شود.

وی ادامه داد: در آموزش و پرورش هم این قانون در حد توان اجرا می‌شود و در جاهایی هم وقتی همکاران به عنوان مشورت مراجعه می‌کنند به ‌آنها مشاوره داده می‌شود؛ البته پیشنهادم این است که اگر به همکاران آموزش‌های حقوقی داده شود بهتر از این است که خدایی نکرده مشکلی پیش آید و بعد حمایت قضایی بخواهند.

واسعی در پاسخ به این پرسش که «آیا اگر مشکلی برای فرهنگیان در حین انجام وظیفه رخ دهد می‌توانند مشمول این قانون شوند؟»، گفت: بله، می‌توانند مشمول حمایت قضایی شوند و اگر این موضوع در جریان انجام کار باشد، می‌توانند شکایت کنند و همکاران حقوقی در ادارات آموزش و پرورش حمایت قضایی را انجام می‌دهند.

وی افزود: در این قانون و به استناد آن چه در قانون وجود دارد، برای کارمند حقوقی وزارتخانه برگ نمایندگی صادر می‌شود و دیگر نیازی نیست که پروانه وکالت داشته باشد و این کارمند در دادگاه حاضر می‌شود و به عنوان مثال از معلم یا فرهنگی دفاع می‌کند.

مدیر کل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی کارکنان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا حمایت قضایی برای توهین به کارمندان دولت در حین انجام کار انجام می‌شود؟»، تصریح کرد: بله، در این زمینه هم حمایت قضایی انجام می‌شود.


/ 3 نظر / 3 بازدید
بهترين فروشگاه ساز فايل کامپيوتري

سلام وبلاگتو ديدم مطالب جالبي داشتي ما هم يه سايت راه انداختيم بهترين فروشگاه ساز فايل wada.ir با ثبت نام تو اين سايت يک فروشگاه رايگان به شما داده ميشه که ميتونيد فايل هاي کامپيوتريتون رو براي فروش داخلش بزاريد و از فروش نامحدود اين فايلها براي خودتون يه درآمد خوب داشته باشيد. چي؟؟؟؟؟ فايل نداريد؟؟؟؟؟ اشکال نداره در سايت ما فايل هاي کاربراي ديگه هم تو فروشگاه شما براي فروش گذاشته ميشه و شما از فروش هر کدوم ار فايل هاي کاربراي ديگه 35 % مبلغش رو دريافت ميکنيد.يعني شما حتي بدون داشتن فايل ميتونيد فقط با ثبت فروشگاه و تبليغ اون تو وبلاگتون از فروش فايل هاي کاربراي ديگه کسب درآمد کنيد ثبت نام رايگان و سادست. ضرر نميکني حتما يه بار امتحانش کن مطمئنم به کارت مياد. اگه سوالي داشتي اطلاعات تماس من نو سايت هست. مسعود خاکي- مدير ساسيت wada.ir

طراحي سايت

طراحي سايت به صورت حرفه ايي دوست عزيز اگه دوست داري سايت داشته باشي ما ميتونيم با کمترين قيمت ممکن براي شما هر نوع سايت با موضوع دلخواه ايجاد کنيم و يا ميتونيم وبت رو به سايت تبديل کنيم . ساخت انواع سايت هاي : خبري تفريحي ورزشي چت روم فروشگاهي دانلود و... راهاي تماس : Mail : MrDarvishi[at]Yahoo.com iD Yahoo : MrDarvishi 09175519630

سميرا

ممنون مطلب جالبي بود ! به منم سر بزن ! با اجازه من لينکت ميکنم