بسته خبری ویژه «تابناک»؛

بسته خبری ویژه «تابناک»؛
رصد‌خانه «تابناک» ‌خبرهایی‌ برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند؛ تیترهایی مانند«مهمترین مشکل تحقق گفت و گوی ملی از نظر یک اصلاح طلب»،«درخواست کره شمالی از هلال احمر ایران»،«گزاره برگ ملی با کامیون به وزارت خارجه رفت» و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۵۱۳۷۱۱
تاریخ انتشار:۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۲-01 July 2015
 
 

تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهایی که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبرهایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر‌ به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کم‌رنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»، جایی است که خبرهایی ‌گاه غیررسمی و ‌گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، ‌برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبرهایی که ‌گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و ‌گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه ‌می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری ‌هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند.

در رصدخانه تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.


تشکیل شعب نظامی و دادگاه روحانیت در سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی مشروح با فارس، به ارائه گزارشی از روند تدوین طرح تأسیس سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی پرداخت و اظهار داشت: شعب نظامی و دادگاه ویژه روحانیت با اذن رهبر انقلاب در سازمان مبارزه با فساد اقتصادی مستقر می‌شوند تا دیگر تفرق در رسیدگی‌ها نداشته باشیم.


افطاری سیاسیون چقدر آب می‌خورد؟

روزنامه آفتاب یزد نوشته است: برای همه مثل روز روشن است که در این روزها مشکلات اقتصادی چنان عرصه را بر عده‌ای تنگ کرده‌ که کمتر کسی به فکر میهمانی دادن حتی در حد نان و پنیر و آش می‌افتد در حالی که چندسالی است برخی مسئولان و سیاسیون با آغاز ماه رمضان حسابی خود را به خرج و زحمت می‌اندازند و سفره‌هایی پهن می‌کنند شاهانه! هرچند این مراسم پرخرج و برج مسئولانه مسبوق به سابقه است. هنوز برخی مسئولان از زیر بار مخارج همایش‌های آنچنانی و نتیجه‌بخش (البته تنها برای منافع خودشان) آن هم از خزانه بیت‌المال کمر راست نکرده‌اند که بحث افطاری دادن پیش می‌آید. میهمانی‌های افطاری که با وجود 30 میلیون ایرانی زیر خط فقر، بسیاری از مسئولان آن را با ریخت و پاش و اسراف و مخارج خداتومنی اشتباه گرفته‌اند. اصلا عادت برخی از ما ایرانی‌هاست که یک موضوع ساده و ماهیتاً کم هزینه را به افراط و اسراف بکشانیم.نکته جالب در ضیافت‌های افطاری مسئولان تمایل به برگزاری هرچه باشکوه‌تر آنهاست تاجایی که طبق بررسی‌های خبرنگار آفتاب یزد بیشتر مسئولان میل به برگزاری مراسم افطاری در رستوران‌ها و هتل‌هایی دارند که به قول معروف برای از ما بهتران است. طی تماس خبرنگار آفتاب یزد با برخی رستوران‌ها و هتل‌هایی که این شب‌ها محل خودنمایی برخی مسئولان و سیاسیون شده منوی افطاری از 11 هزار تومان شروع می شود تا 20 هزار تومان برای هر نفر که تنها شامل پنیر، سبزی، خرما و چای است. منوی اصلی نیز از 70 هزار تومان آغاز می‌شود تا 150 هزار تومان برای هر نفر. برخی از این رستوران‌ها و هتل‌ها نیز علاوه بر این هزینه‌ها، ورودی هم دریافت می‌کنند که بسته به سطح سالن پذیرایی و روز مراسم، از 300 هزار تومان تا 800 هزار تومان متغیرند. با توجه به اینکه میهمانان این ضیافت‌های شاهانه مردم عادی نیستند و به قول معروف برخی بزرگان هم در آن حضور دارند پرواضح است که میزبان بهترین منو را سفارش خواهد داد.پس یک حساب سرانگشتی به ما می‌گوید هزینه یک شب میهمانی افطاری با میزبانی یک مقام سیاسی یا مسئول با 300 نفر میهمان و منوی 17 هزار تومنی افطار و 150 هزار تومانی شام و 800 هزار تومانی ورودی می‌شود حول و حوش 50 میلیون تومان ناقابل؛ پولی که یک‌شصتم آن درآمد 30 روز کار یک کارگر با درآمد 800 هزار تومان در ماه است! از آن بدتر خانواده‌هایی هستند که سهمشان از این روزگار حتی به اندازه درآمد یک کارگر هم نیست. آیا می‌توان نام این میهمانی‌ها و مخارج را در حالی که نتیجه‌ای برای کشور و نظام ندارد، چیزی جز تجمل‌گرایی گذاشت؟!

 


مهمترین مشکل تحقق گفت و گوی ملی از نظر یک اصلاح طلب

محمد عطریانفر در گفت­‌وگو با ایلنا٬ با اشاره به طرح موضوعات خطیر سیاست خارجی پای میز مذاکره با بیگانگان، گفت: فارغ از نتیجه مذاکرات،‌ بی‌­شک نفس انجام مذاکره و طرح مسائل مناقشه ­برانگیزی چون موضوعات هسته‌­ای در معرض افکارعمومی، موفقیت بزرگی برای دولت به­ حساب می‌­آید که این شیوه را می­‌توان در بسیاری از مسائل دیگر از جمله مسائل حساس سیاست داخلی نیز پی گرفت.این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ضمن استقبال از طرح گفت‌­وگوی ملی میان جریان‌های سیاسی کشور، تصریح کرد: تحقق چنین طرحی بسیار مشکل­‌گشا خواهد بود و نتیجه‌­ای فراتر از آن­چه می­‌پنداریم به همراه خواهد داشت.وی با اشاره به لزوم حضور جدی­‌تر مردم در مناسبات سیاسی و مدیریت کشور، یادآور شد: ما مردم بسیار فهیمی داریم و تجربه نشان داده هرگاه به شیوه­‌ها و آرای مردمی رجوع کردیم، به نتایج قابل قبولی دست یافته‌­ایم.رئیس موقت نخستین دوره شورای شهر تهران با اشاره به تخلفات گسترده در دولت نهم و دهم خاطرنشان کرد: اختلاس‌­ها از سوی برخی از چهره­‌های برجسته دولت قبل تا حدودی موجب بی‌­اعتمادی مردم شده و متعاقباً شکاف میان جریان‌های سیاسی متقابل در کشور را افزایش داده که این مسئله مهمترین مشکل برای تحقق طرح گفت­‌وگوی ملی و نشاندن نمانیدگان جناح­‌های سیاسی کشور پای میز مذاکره است.

 


نمازخانه "بی بی سی" با اقامه نمازهای جماعت و جمعه!

این عکسِ در ورودی "نمازخانه" ساختمان مرکزی بی بی سی است که روی آن، وقت برگزاری نمازهای جماعت روزانه و نماز جمعه کارکنان اعلام شده. به گفته یکی از کارکنان بی بی سی پنج تا ده دقیقه بعد از اذان، این سالن پر از نمازگزاران از کشورهای مختلف می شود.


درخواست کره شمالی از هلال احمر ایران

به نوشته سایت هلال احمر ایران، سفیر کره شمالی در تهران در دیدار با رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران پیام و درخواست اضطراری نخست‌وزیر کره را مبنی بر کمک به دولت و مردم این کشور به دکتر ضیائی مطرح کرد.کره شمالی علاوه بر اینکه تحت تحریم های شدیدی قرار دارد با خشکسالی سختی نیز روبه رو است.سیدامیرمحسن ضیائی رئیس جمعیت هلال‌احمر در این دیدار با تقدیر از کمک‌های کره شمالی به ایران به‌خصوص در دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: تحریم، رنج مشترک ایران و کره شمالی است. طبیعی است که در این شرایط زندگی و رفاه مردم تحت تاثیر قرار گرفته و از سویی خشکسالی که بیشتر کشورها درگیر آن شده‌اند؛ مشکلاتی را برای تامین نیازهای مردم ایجاد کرده است.


اختلاف در امریکا مثل اختلاف احمدی نژاد و هاشمی است

موسویان سخنگوی سابق تیم هسته ای در دوران اصلاحات تحت ریاست حسن روحانی، معتقد است که باید اختلافات در امریکا را جدی بگیریم، این اختلافات همان اندازه حقیقی است که اختلاف هاشمی - احمدی نژاد در ایران جدیست.او در عین حال می گوید، شکاف شدید امریکا- اسرائیل و متحدین عرب امریکا، فرصتی تاریخی برای ایران ایجاد کرده است.

 


گزینه‌های اصلاح طلبان برای ریاست پارلمان دهم

اصلی ترین و جدی ترین گزینه جریان چپ ایران برای ریاست مجلس دهم، محمدرضا عارف است. کسی که بعد از کناره گیری از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم خود را آماده حضور در انتخابات مجلس کرد. او به دلیل انصراف به نفع روحانی از جریان مطبوع خود این انتظار را دارد که ردای ریاست مجلس را در صورت پیروزی بر دوش او بیندازند.عارف رایزنی‌های سیاسی خود را برای این کار آغاز کرده است و تلاش می‌کند با جلب نظر بزرگان اصلاحات به ویژه رئیس دولت اصلاحات، به این خواسته خود جامه عمل بپوشاند.سید هادی خامنه‌ای دیگر گزینه اصلاح طلبان برای ریاست مجلس دهم است. موسوی لاری و عبدالله نوری دو گزینه دیگر اصلاح طلبان برای این پست هستند. استراتژی دوم اصلاح طلبان حمایت از رئیس مجلسی خارج از دایره اصلاح طلبی است. برخی از جریان اصلاح طلب به ویژه نزدیکان هاشمی رفسنجانی بر این باور هستند که الان جریان اصلاحات دارای گزینه مناسبی برای رهبری اصلاحات در مجلس نیست و بهتر است برای این کار از اصول گرایان اعتدالی استفاده کنیم. آنها بر این باور هستند که علی لاریجانی می‌تواند همان نقشی را که روحانی در قوه مجریه برای آنها بازی کرده است، در قوه مقننه بازی کند.بسیاری از آنها از جمله علیخانی و مرعشی در گفت‌وگوهای خود اعلام کرده‌‍اند که لاریجانی را به عارف برای ریاست مجلس ترجیح می‌دهند. ناطق نوری دیگر چهره‌ای است که اصلاح طلبان به آن چشم دوخته‌اند. حضور ناطق می‌تواند او را به اولین گزینه اصلاح طلبان برای ریاست مجلس تبدیل کند، اما او بارها اعلام کرده است علاقه‌ای به این حضور ندارد اما اصلاح طلبان هنوز چشم امید به حضور او دارند.


پاسخ بذرپاش به اظهارات نوبخت

مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس نسبت به اظهارات امروز محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت پیرامون عدم تایید ارسال خبر پیام محرمانه رئیس جمهور آمریکا به مقامات کشورمان واکنش نشان داد.

متن پاسخ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

برادر عزیز جناب آقای نوبخت

ضمن آرزوی قبولی طاعات آنجاب لازم می دانم نکات ذیل را یاد آور شوم:

1-بنده هیچگاه از عنوان «نامه» در خبر اعلامی استفاده ننموده ام.

2-بنده هیچگاه به مخاطب «پیام» هم اشاره ای نکرده ام.

3-خودتان میدانید که برای شما احترام زیادی قائلم، ولی حضرتعالی سخنگوی قوه مجریه می باشید ،طبیعی است از همه اتفاقات در همه قوا مطلع نباشید.

4-حضرتعالی بارها راجع به افزایش قیمتهااعلام موضع وآن را تکذیب نمودید،ولی هنوز جوهر تکذیب خشک نشده بود که افزایش قیمت اتفاق افتاد،حال چگونه اینقدر صریح موضعگیری می نمایید.

ایام عزت مستدام

برادر کوچک شما

بذرپاش

 


نصب سخنان فیدل کاسترو در متروی تهران!

 

 

چهارشنبه

دستور سید حسن خمینی در واکنش به سخنان مصباح

در پی سخنان اخیر آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در مورد "رفوزه شدن بسنگان امام خمینی" و حتی تشبیه آنان به "ابوجهل" که حق را می شناسند اما انکار می کنند، حجت الاسلام سید حسن خمینی به چهره های بیت امام خمینی و رسانه های منتسب به این جریان اعلام کرده است که به هیچ وجه، هیچ واکنش و پاسخی به سخنان اخیر مصباح یزدی نشان ندهند.

 

آیت الله مصباح یزدی گفته بود: در سال‌های ابتدای بعثت، از جمله ماجرای وفات رسول خدا، بسیاری از بستگان و اصحاب پیامبر رفوزه شدند. آن امتحان برای ١۴٠٠ سال پیش بود و از آن زمان جامعه رشد بیشتری کرده است. آن زمان برخی بستگان پیامبر عامل انحراف بودند و رفوزه شدند و اکنون برخی بستگان امام خمینی (ره). برخی حق را می شناسند، اما مانند ابوجهل تا پای جان آن را انکار میکنند. روح برتری طلبی، قانع نشدن به حق خود و تسلیم نشدن در برابر حق از عوامل روانی است که برخی آگاهانه و عامدانه حق را انکار می کنند، و حتی در مقابل حق سرمایه گزاری میکنند. ما منطق، ارزش ها، سیره پیامبر و اهل بیت را داریم، اما آسیبی که همه این ها را مخدوش می کند، تحریف است.

 


روایت جدیدی از دکل گم شده

در سال 2006 بین شرکت PEDCO به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و پیمانکار رومانیایی GSP دعوای حقوقی بر سر سرقت دکل نفتی از آبهای ایران سر می گیرد.در خبر منتشر شده در سایت ریگ زون در سال 2006 آمده: در 16 اوت 2006 آقای گابریل کومانسکو مدیر شرکت پیمانکاری جی اس پی ادعاهای ایران مبنی بر سرقت دکل نفتی از آب‌های ایران را مسخره توصیف کرد. پیمانکار رومانیایی با ادعای قانونی بودن کار خود از انتفال دکل نفتی از نوع موسوم به Fortuna jackup به آب‌های شارجه خبر داد و آقای گابریل در مصاحبه ای گفت 4 ماه پیش از این تاریخ، قرارداد حفاری با شرکت PEDCO (زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران/NIOC) به پایان رسید اما بدلیل حسن نیت دکل از تاریخ اول آوریل 2006 به مدت 3 ماه دیگر برای امن سازی چاه نفتی به کار خود ادامه داد.وی ادعا کرد که با رأی دادگاه قشم به شماره نامه 85/1/290 اجازه خروج داده شده و با حضور نیروهای نظامی از جزیره هنگام دکل خارج شده است.در همین زمان که مناقشه با ایران ادامه داشته دکل نفتی دیگری از نوع Orizont jackupاز این پیمانکار رومانیایی در آب‌های ایران مشغول حفاری بوده است. شرکت جی اس پی مدعی شد که دو دکل مذکور توسط شرکت مستقر در دبی بنام Oriental Oil Co کرایه شده و به شرکت ایرانی PEDCO مجدداً اجاره داده شده است.(آن زمان) جی پی اس ظاهراً بعداً متوجه شده که شرکتی بنام اورینتال اصلاً وجود خارجی ندارد و به همین خاطر PEDCO را متهم به نقض قوانین بین المللی کرد.پیمانکار رومانیایی ادعا کرد که دو دکل نفتی مذکور را در دسامبر 2005 از شرکت Petrom OMV خریده و در اختیار شرکت اورینتال قرار داد و اورینتال هم آن را به ایرانی‌ها اجاره داد. از سوی دیگر اورینتال باید 17 میلیون دلار به جی اس پی می‌داده که ظاهراً به گفته مدیران جی اس پی این پرداخت صورت نگرفته و قرارداد نیز از سوی جی اس پی ملغی شده است و در تاریخ انتشار این خبر دکل منتقل شده از آب‌های ایران در شارجه برده شده و به شرکت آلمانی Germanischer Lloyd سپرده شده است.

 


مدعیان جدید برای برند «اعتدال»

محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: ما برای انتخابات استراتژی و تاکتیک داریم به هر جهت استراتژی مشخص است البته تاکتیک ها می تواند متفاوت باشد سلایق هم امکان دارد متفاوت باشد ما باید ظرفیت پذیرش تاکتیک های مختلف را در انتخابات داشته باشیم. این حرفی که شما می زنید معنا و مفهومش این است که یک جریان می خواهد برای انتخابات آینده شعار و تابلوی اقتضایی داشته باشد ضمن اینکه بحث «اعتدال گرایی» برندی برای شخص خاصی نیست بحث اعتدال گرایی حتی برند جناب آقای روحانی هم نیست. خدا رحمت کند مرحوم آقای عسگراولادی را اگر شما از من بخواهید بعد از انقلاب یک چهره انقلابی، زندان رفته، معتقد معرفی کنم میگویم عسگراولادی یعنی اگر ایشان زنده بودند، رئیس جمهور را یک طرف و آقای عسگراولادی را هم طرفدیگر قرار می دادیم و بعد می خواستیم در گفتار، رفتار، حرکات، برخوردها نگاه کنیم قطعا رفتار اعتدالی به معنای جامع کلمه مربوط به آقای عسگراولادی بود فلذا خود ما هم معتقد به این هستیم"اعتدال یک روش است" حال ممکن است فرد اصولگرا باشد اما روش اعتدالی را انتخاب کند این به معنی این که در جرگه حامیان دولت یا لیست دولت قرار گرفته نباید تلقی شود. حتی چنانچه امکان دارد یک فردی مستقل باشد اما روش اعتدالی داشته باشد آنهم اشکال ندارد. حتی ممکن است کسی اصلاح طلب باشد اما روش رادیکالی داشته باشد یا اصلاح طلب باشد اما روش اعتدالی داشته باشد. طرف می گوید من اصلاح طلب هستم اما روشم اعتدالی است روش اعتدالی هم همین مشی است که خودم انتخاب کردم نه اینکه اگر من گفتم اعتدالی هستم معنای آن این است که اگر فردا به مجلس بروم در بست در اختیار دولت هستم.

 

 


نظر رهبر انقلاب در مورد استفاده از واتس آپ

چهارشنبه 

قاسم‌خانی: هم از بى‌بى‌سى فحش می‌خوریم هم از بیست و سى

این فیلمنامه‌نویس پیامی را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده که به شرح زیر است:«یکى از ویژگى‌هاى کار ما اینه که به طور همزمان می‌تونیم از جهات مختلف فحش بخوریم. یعنى اونوریا فحش می‌دن که مزدوریم و جیره‌خور حکومت و بیت‌المال رو می‌خوریم که سر مردم رو گرم کنیم، اینوریا فحش می‌دن که فراماسونیم و عامل موساد و مروج فرهنگ غرب. روشنفکرا فحش می‌دن که مبتذلیم، مبتذلا فحش می‌دن که روشنفکریم. هم از بى‌بى‌سى فحش می‌خوریم هم از بیست و سى. بانمکه، نه؟»


بیش از ٢٣٠ فیلم در ٣۴‌ سال گذشته اکران نشده‌اند

در ۴ ماه ابتدایی ‌سال ٩۴ چندین فیلم توقیف شده در سال‌های دور و نزدیک با شرایط خاص و مختلف روی پرده رفته‌اند و اصطلاحا رفع توقیف شده‌اند؛ به این بهانه خبرآنلاین لیست جالبی منتشر کرده که در آن نام ٢٣٠ عنوان فیلم وجود دارد که در دوره‌های مختلف مدیریتی سینما رنگ اکران را به خود ندیدند. اکران نشدن این فیلم‌ها دلایل متعددی دارد، اما اصلی‌ترین دلایل نداشتن فرصت برای اکران و توقیف توسط نهادهای تصمیم‌گیرنده بوده است. در این لیست نکات جالبی وجود دارد که ترجیح دادیم با بررسی دوره به دوره مدیریت‌ها به این نکات برسیم. سال‌های ۶٠ و ۶١ و دوره مدیریت مهدی کلهر به‌عنوان یکی از اولین مدیران سینمایی ٧ عنوان فیلم رنگ پرده را به خود ندیدند که از مهم‌ترین آنها «خط قرمز» مسعود کیمیایی و «مرگ یزگرد» بهرام بیضایی بود. در فاصله سال‌های ۶١ تا ۶٧ که به یکی از مهم‌ترین دوران‌های مدیریت سینمای ایران تبدیل شد و مدیریت آن برعهده فخرالدین انوار بود ٨ فیلم رنگ پرده را ندیدند که تنها فیلم «عبور» به کارگردانی کمال تبریزی، کارگردان امروز شناخته شده‌ای پشت دوربین آن قرار داشت و باقی فیلم‌ها آثار کارگردانانی بودند که امروز هیچ نام و نشانی از آنها در سینما نیست ازجمله یداله نوعصری یا شهرام شبیری. نکته جالب این است که برخلاف تمام هیاهوها پیرامون مدیریت سینمای دهه شصت، دو دوره ابتدایی مدیریت پس از انقلاب سینما کمترین آمار فیلم‌های اکران نشده را دارند. سید‌مهدی فریدزاده مدیریت سال‌های ۶٩ تا ٧٠ سینمای ایران را برعهده داشت که فیلم‌های اکران نشده به ١٠ عدد رسید. کمال تبریزی با فیلم «در مسلخ عشق»، ابوالفضل جلیلی با «رقص خاک» و محمد علی نجفی با فیلم «افسانه شهر لاجوردی» مهم‌ترین کارگردانان و فیلم‌هایی هستند که در این دوره فیلم‌هایشان به نمایش در نیامد.


کمپین «تقوا در دنیای مجازی»

به تازگی کمپینی با عنوان «تقوا در دنیای مجازی» در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است که به تمام کاربران شبکه‌های اجتماعی یادآور می‌شود رفتارها و تعاملات اجتماعی بین افراد در دنیای حقیقی را نیز می‌توان در دنیای مجازی در پیش گرفت، فقط با اندکی توجه بیشتر!.


چهارشنبه


حزب یکتا؛ نئوپایداری های تکنوکرات

یکی از نکته های جالب توجه در اظهارات دانشجو که موید تلاش برای مصادره میراث دولت احمدی نژاد است، این جمله است: "نخستین هدف ما این است که شعارهای انقلاب را سر دست بگیریم". این جمله یادآور جمله رهبر انقلاب در ستایش دول

/ 0 نظر / 26 بازدید