سوخت این اتوبوس، مدفوع است! نویسنده: شبکه عالم - ۱۳٩۳/٩/۳

سوخت این اتوبوس، مدفوع است!

» سرویس: رسانه های دیگر - رسانه دیگر

سوخت یک اتوبوس، که با چهل صندلی در سرویس حمل مسافر بین شهرهای بریستول و باث در غرب بریتانیا به کار گرفته شده، منحصراً از گاز بیومتان تأمین می‌شود که با پردازش پسمانده غذایی و فضولات انسان بدست می‌آید.

 

به گزارش ایسنا، پول‌نیوز آورده است: از این اتوبوس با عنوان یک وسیله نقلیه دوستدار محیط زیست یاد شده است که می‌تواند مسافتی تا 300 کیلومتر را با یک باک پر از گاز بیومتان بپیماید. این مقدار گاز حاصل فضولات تولیدی پنج نفر در طول یک سال است.

 

شرکت اتوبوسرانی شهر تفریحی باث این اتوبوس را برای حمل مسافر بین مرکز شهر و فرودگاه شهر بریستول به کار گرفته است.

 

گاز بیومتان مورد نیاز در تأسیسات پردازش فاضلاب شهر بریستول تهیه می‌شد که به شرکت آب و فاضلاب جنکو تعلق دارد که برای این وسیله نقلیه نام "بیوبوس" را انتخاب کرده است.

 

محمد صدیق، مدیر شرکت جنکو گفته است که خودروهای گازسوز نقشی مهم در بهبود کیفیت هوا در شهرهای بریتانیا ایفا می‌کنند اما بیوبوس این امتیاز را هم دارد که نیروی محرکه آن را خود مردم ساکن محل تأمین می‌کنند و شاید برخی از مسافران هم به تولید سوخت آن کمک کرده باشند.

 

سرویس بیوبوس هر ماه حدود 10 هزار مسافر را جابجا خواهد کرد.

 

یکی از مقامات محلی گفته است که این اتوبوس "در زمانی مناسب" به راه افتاده زیرا در نظر است سال آینده بریستول عنوان "پایتخت سبز اروپا" را دریافت کند.

 

شرکت پردازش فضولات بریستول هر سال حدود 75 میلیون متر فضولات و 55 هزار تن پسمانده غذایی را پردازش می‌کند و در حال حاضر، هر سال 17 میلیون متر مکعب گاز بیومتان تولید می‌کند که برای تأمین سوخت مورد نیاز 8500 خانه کافی است.

 

 

  نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.