شرط و شروط شرکت ملی نفت ایران برای تمدید قرارداد شرکت ساینوپک چین نویسنده: شبکه عالم - ۱۳٩۳/۸/۱٩


به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، پس از اخراج شرکت سی.ان.پی.سی چین از طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی، شرکت ملی نفت ایران برای تمدید قرارداد شرکت ساینوپک چین از طرح توسعه میدان مشترک یادآوران شرط و شروط گذاشته است.
بر این اساس با به پایان رسیدن عملیات حفاری ۵۵ حلقه چاه نربوط به فاز اول طرح توسعه میدان یادآوران، عملا بخش عمده فعالیت های نفتی ساینوپک چین در طرح توسعه این میدان نفتی به پایان رسیده است.
عملیات حفاری این ۵۵ حلقه چاه تولیدی و توصیفی در حالی توسط پیمانکار چینی به پایان رسیده است که مطابق با برنامه زمان بندی باید سال گذشته حفاری این چاه ها به پایان می رسید و این شرکت در انجام عملیات حفاری عملا بیش از یک سال تاخیر را به توسعه این میدان مشترک نفتی تحمیل کرده است.
هادی نظرپور مجری طرح توسعه میدان مشترک یادآوران در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران با اشاره به پایان عملیات حفاری ۵۵ حلقه چاه مربوط به فاز نخست طرح توسعه این میدان نفتی، بیان کرد:  بسته سطح الارضی میدان یادآوران نیز در چهار بسته کاری تعریف شده است که میزان پیشرفت در بسته تاسیسات سرچاهی ٨۵ درصد، در خطوط لوله جریانی و منیفولدها ٨۴ درصد، در خطوط لوله صادراتی ٩٢ درصد و در کارخانه بهره برداری بالغ بر ٧٧ درصد است .
این مقام مسئول درباره حجم سرمایه گذاری پیمانکار در فاز نخست طرح توسعه یادآوران تصریح کرد: تاکنون پیمانکار بیع متقابل حدود ٩۵ درصد از میزان سرمایه گذاری لازم برای انجام کار را پرداخت کرده است.
وی درباره فاز دوم توسعه این میدان مشترک نفتی توضیح داد: هرگونه مذاکره برای اجرای فاز دوم طرح یادآوران وابسته به الحاقیه و تایید شرکت ملی نفت ایران است.
مجری طرح توسعه میدان یادآوران در آخرین مذاکراتی که با پیمانکار چینی انجام شد این پیمانکار موظف شد بودجه باقیمانده را در برنامه ٢٠١۵ میلادی عملیاتی کند افزود: مباحثی همچون تصویب بودجه بهره برداری سال ٢٠١۵ میلادی، بررسی تاخیرها و میزان پیشرفت بسته های کاری طرح، مباحثی پیرامون HSE و زمان اتمام فاز نخست این پروژه از دیگر محورهای مذاکره با این پیمانکار بوده است.
هدف از طرح توسعه فاز اول میدان مشترک یادآوران تولید ٨۵ هزار بشکه نفت در روز بوده است که تاکنون محقق نشده است.
اواسط اردیبهشت ماه شرکت ملی نفت ایران با ابلاغ حکم خلع ید شرکت ملی نفت چین (CNPCI) رسما این پیمانکار آسیایی را پس از ۶ سال وقت کشی از طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی کنار گذاشت.
در شرایط فعلی عراق با برداشت روزانه ۲۱۰ هزار بشکه نفت از میدان آزادگان جنوبی بیش از چهار برابر ایران از این میدان مشترک طلای سیاه برداشت می کند و با پیشی گرفتن از ایران حالا شتاب در طرح توسعه میادین سندباد (مشترک با یادآوران ایران)، بدری (مشترک با میدان آذر ایران) و سایر میادین مشترک نفتی را در دستور کار قرار داده است.
با گذشت ۶ سال از امضای قرارداد ۲.۵ میلیارد دلاری طرح توسعه میدان یادآوران با شرکت ساینوپک چین، شرکت ملی نفت ایران زمستان سال گذشته رسما به عملکرد چینی‌ها در توسعه این میدان مشترک نفتی با عراق انتقاد کرد.
طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی و شمالی از سوی شرکت CNPCI چین در دست اجرا است. هم اکنون روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت در قالب تولید زودهنگام  از میدان آزادگان جنوبی در حال انجام است.
توسعه این میدان در دو فاز انجام خواهد شد که در فاز نخست توسعه، تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت و ۱۹۷ میلیون فوت مکعب گاز و در فاز دوم توسعه، افزایش تولید نفت تا سقف ۶۰۰ هزار بشکه در روز در برنامه است.

  نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.