تراکم جمعیت موجب رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود/رابطه تک‌فرزندی با پرخاشگری نویسنده: شبکه عالم - ۱۳٩۳/۸/۱٩

 

مجید صفاری‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، پرخاشگری را جزو رفتارهای مغایر شهروندی دانست و اظهار داشت: دلایل مختلفی برای بروز رفتارهای مغایر شهروندی وجود دارد که یکی از آنها ازدحام و تراکم زیاد در برخی شهرها است، وقتی در فضای شهرنشینی تراکم جمعیت بالا باشد، افراد دچار اضافه بار روانی رشده که بر این اساس زمینه را تهدیدآمیز تلقی کرده و دچار رفتارهای پرخاشگرانه می‌شوند.

وی افزود: یکی از مؤلفه‌های سلامت اجتماعی این است که افراد دچار ناکامی ناشی از مؤلفه‌های اجتماعی نشوند چنانچه فردی احساس کند حقوقش پایمال شده ممکن است دچار ناکامی شود و این ناکامی سلامت روان او را به خطر بیندازد.

*پرخاشگری ناشی از ناکامی است

صفاری‌نیا ادامه داد: وقتی افراد دچار ناکامی می‌شوند رفتارهای پرخاشگرانه نشان می‌دهند بیکاری یا از دست دادن شغل احساس سودمندی اجتماعی را در فرد از بین می‌برد و ناکامی ناشی از آن می‌تواند موجب بروز رفتارهای پرخاشگرانه شود.

*نقش آموزش و پرورش در سلامت روان افراد

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر لزوم آموزش‌های لازم در سطح مدارس و دانشگاه‌ها در ارتباط با شهروند سالم بودن، گفت: باید از روانشناسی اجتماعی در تعلیم و تربیت استفاده کنیم، آموزش مهارت‌های ارتباطی، نوع‌دوستی، تعاون و رعایت حقوق شهروندی نقش مؤثری در سلامت روان افراد دارد یکی از ارگان‌هایی که می‌تواند در این راستا مؤثر واقع شود آموزش و پرورش است.

*رابطه تک‌فرزندی با پرخاشگری

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی تصریح کرد: متأسفانه برخی خانواده‌ها شخصیت‌های جامعه هستند و جامعه‌پذیر تربیت نمی‌کنند مثلاً برخی مادران از فرزندان خود می‌خواهند تا خوراکی‌های خود را در مدرسه به تنهایی بخورند و آن را با دوستان خود تقسیم نکند. این نوع تربیت که به ویژه در مورد تک‌‌فرزند‌ها دیده می‌شود می‌تواند زمینه بروز رفتارهای پرخاشگرانه را ایجاد کند به نظر می‌رسد جنس تربیت برخی والدین با توجه به نگرش تک فرزندی نوع‌دوستانه نیست.

*با اصلاح باورهای نادرست میزان تاب‌آوری افراد را بیشتر کنیم

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: راه‌های زیادی برای مدیریت خشم وجود دارد، اصلاح باورهای غیرمنطقی که در افراد به واسطه آموزش والدین ایجاد می‌شود می‌تواند یکی از راههای مدیریت خشم باشد با اصلاح این باورها می‌توانیم میزان تاب‌آوری افراد را بیشتر کنیم.

*باور به عدالت خدا نقش موثری در کنترل خشم دارد

وی ادامه داد: آموزش شیوه‌های کنترل خشم صبر کردن و باور به عدالت خدا می‌تواند نقش مؤثری در کاهش بروز رفتارهای پرخاشگرانه داشته باشد.

*گفتارتان را با مغزتان هماهنگ کنید

صفاری‌نیا گفت: آموزش درباره ارتباط بین زبان و مغز نیز می‌تواند در کاهش رفتارهای پرخاشگرانه مؤثر باشد اگر افراد بیاموزند که گفتار خود را با سیستم عصبی و مغز خود هماهنگ کنند می‌توانند قبل از بیان برخی واژه‌ها نسبت به آن فکر کنند.

*رابطه بازی‌ها و تصاویر پرخاشگرانه با پرخاشگری مانند مصرف سیگار با سرطان ریه است

این متخصص حوزه بهداشت روان با اذعان نسبت به یادگیری پرخاشگری به واسطه الگوهای مشاهده‌ای اظهار داشت: گاهی پرخاشگری با دیدن فیلم‌ها و تصاویر خشن ایجاد می‌شود تحقیقات روانشناسی اجتماعی نشان می‌دهد به همان میزان که مصرف سیگار با سرطان ریه ارتباط دارد دیدن بازی‌ها و فیلم‌های پرخاشگرانه نیز با بروز این رفتارها ارتباط دارد.

*مدل‌های اجتماعی نوع‌دوستی را تشویق کنیم

وی خاطرنشان کرد: یکی از راههایی که می‌تواند موجب کاهش رفتارهای پرخاشگرانه شود تشویق مدل‌های اجتماعی‌ نوع‌دوستی است مثلاً تشویق خیرین مدرسه‌ساز و پیوستن افراد دیگر به این خیرین رفتار مناسبی بود که امیدواریم رسانه‌ها در این زمینه کمک‌کننده باشند و این رفتارها با برنامه‌ریزی بیشتری انجام شود.


  نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.